مقالات

معرفی اجزا سفره عقد

وسایل-سفره-عقد

سفره عقد در فرهنگ ایرانیان رسم دیرینه است که خانواده های ایرانی وجود سفره عقد را در مراسمات ازدواج لازم و امری مهم میدانند . این سفره که از سفره های سنتی ایرانی است نمادی از عناصر زندگی بخش ، شکل گرفتن خانواده و عشق است .

رسم برگزاری این مراسم به این شکل است که عروس و داماد بر سرسفره عقد می نشینند و به خطبه عقد گوش مسپارند .

این سفره معمولا پارچه ای است که در آن انواع وسایل مختلف که هرکدام  معنا و مفهوم خاصی از نظر روانشناسی و عقیده ای دارند و همیچنین سمبل خاصی دارند.

بنابراین چیدن یک سفره عقد بسیار مدرن و شیک علاوه بر اینکه جلوه خاصی به مراسم عقد میدهد ، میتواند نوعی پایبندی به رسوم ایرانی هم باشد.

 

شما میتوانید با ویژگی های سفره عقد مدرن و کلاسیک و سنتی آشنا شوید .

سفره عقد

در ادامه با اجزا سفره عقد و معنا و مفوم هر کدام آشنا میشویم :

جا نماز :

وجود جانماز برای پایبندی زوج به اصول دین اسلام میباشد از این رو ما مسلمانان وجود جانماز و قرآن را بر سر سفره عقد بسیار ارزشمند میدانیم  لازم به ذکر است بهتر است برای زیبایی بیشتر سفره جانماز در کنار آیینه  به همراه مهر تسبیح با پارچه های سنتی قرار داده شود .

قرآن مجید :

قرآن مجید مکمل جانماز است باید در کنار آن قرار داده شود . معنا و مفهوم وجود قرآن مجید نشن دهنده عمل قوانین الهی و عقیده و ایمان طرفین است

آینه و شمعدان :

آینه در سر سفره عقد نشانه صاف و زلال بودن دل های عروس و داماد نسبت به یکدیگر است  و شمعدان نشانه نشانه گرمی  و صمیمیت در پیوند عروس داماد است . آینه بهتر است رو به روی عروس و داماد باشد و شمعدان ها که از جنس نقره یا برنز هستند در کنار آن به همراه دو شمع روشن باشد .

معرفی 9 مدل تم تولد دخترانه جذاب
بیشتر بخوانید

 

جا نماز در سفره عقد

گل آرایی اصولی از مهم ترین عوامل زیبایی سفره عقد میباشد ، دراین قسمت همه چیز درباره ی هنر گل آرایی را بدانید 

تخم مرغ :

تخم مرغ نماد تداوم نسل ها و همچنین باروری میباشد که به نیت ادامه نسل زوج بر سر سفره قرار داده میشود . تعداد تخم مرغ به عقیده هر فرد بهتر است ه تعداد پنج تن ، دوازده امام یا چهارده معصوم باشد

آب :

برخی از افراد آب را به مفهوم خلوص و پاکی و صداقت میبینند که در آن برا تزئین زیبا تر برگ های گل و شمع قرار میدهند که زیابیی خاصی به سفره میدهد

فندق، گردو و بادام :

وجود یک ظرف از فندق ، گردم و بادام میتواند نشانه برکت ، توانمندی و گسترده بودن سفر خوراک زندگی مشترک زوج باشد . همچنین به دلیل عمر طولانی درخت گردو نماد عمر طولانی آنان نیز میباشد .

اجزا سفره عقد

اگر دنبال چند ایده‌خاص برای برگزاری جشن نامزدی خود میگردید وارد شوید 

نقل و سکه :

نقل به منزله شیرینی و شیرین کامی پیوند عروس و داماد است و سکه برای افزایش رزق و روزی زندگی مشترک آنها است

نان و پنیر و سبزی :

نان و پنیر و سبزی از اجزای رایج  سفره عقد میباشد که نشان دهنده برکت و روزی خداوند ، سپید بختی  و سلامتی و سرسبزی میباشد. در ای سفره نان عموما نان سنگک است و سبزی هم سبزی خوردن میباشد . که امروزه با تزئینات خاص آن زیبایی ویژه ای به سقره میدهند.

میوه :

وجود میوه به دلیل نگ های متنوع بیشتر جنبه ظاهری دارد اما به معنا و مفهوم بهره مندی زوج از مواهب الهی نیز میباشد .  

اجزا سفره عقد

علاوه بر تزئین سفره عقد ، تزین جایگاه عروس و داماد نمای عکس برداری را بسیار جذاب میکند 

کاسه نبات و شیرینی :

نبات به دلیل شیرینی نماد آرزوی شیرینی پیوند عروس داماد میباشد . برای جلوه بیشتر اصولا از شاخه نبات های زعفرانی در سر سفره عقد استفاده میشود .

گل:

وجود گل های طبیعی علاوه بر زیبایی به دلیل رنگین بودن آن  نشانه  شادابی و طراوت میباشد            

ویژگی های سفره عقد مدرن و کلاسیک و سنتی
بیشتر بخوانید

عسل :

عسل نشانه شیرینکامی در زندگی است . همچنین رسم است عروس و داماد بعد از جاری شدن خطبه عقد عسل در دهان همدگیر قرار میدهند که این برای شیرین کام شدن زوج میباشد .

اجزا سفره عقد

جشن نامزدی نکات مربوط به جشن نامزدی را در مقاله تمام چیزهای لازم در مورد جشن نامزدی بخوایند 

جا حلقه ای :

حلقه ازدواج که عنصر اصلی مراسم عقد است باد در جاگاه ویژه ای نزد عروس داناد باشد که پس از جاری شدن خطبه عقد حلقه ازدواج را در دست یک دیگر کنند . به این حلقه ازدواج نشانه متعهد شدن به یک دیگر میباشد

کله قند :

کله قند به منظور سابیدن در بالای سر عروس داماد به منزله شادی و شیرینی همیشگی در زندگی آنان است.

اسپند :

در  مراسم عقد به نیت دور داشتن چشم بد از وصلت جدید و از جان عروس و داماد اسپند دود می شود.

سخن پایانی :

تشریفات تهرانی مفتخر بود تمامی اجزا سفر عقد را همراه با معنا و مفهوم آن برای شما تحلیل و بررسی کند. به عنوان نکته پایانی باید گفت اجزا سفر عقد ممکن است  با توجه به روسم هر شهر و یا مذهب تغییر کند و اجزای دیگر دلایل عمیق تری داشته باشند ما در این مقاله سع کردیم رایج ترین اجزا سفره عقد را به شما معرفی کنیم.

 

مقالات مرتبط : اجاره وسایل بله برون | برنامه ریزی برای مهمانی | نکات مهم و کارهای قبل از مهمانی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *