پنکه چیست؟

در فصل تابستان با شروع گرما و نیاز به وسایل سرمایشی از قبیل کولر آبی ، کولر گازی و انواع پنکه ها بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است چراکه این وسایل سرمایشی شرایط گرمای شدید هوا را تسهیل کرده و حس مطبوع خنکی را برای شما به ارمغان می آورد .

در این بخش به بررسی انواع پنکه از دسته لوازم سرمایشی میپردازیم . یکی از دلایل محبوبیت پنکه ، قیمت ارزان آن و مصرف انرژی بهینه ی آن است این وسیله برای زمانی که به وسایل سرمایشی قدرتمندی مانند اسپلیت، کولرگازی و کولر آب دسترسی ندارید و یا دمای هوا به حدی نیست که به آنها نیاز شود استفاده میشود .

به نقل از ویکی پدیا

پَنکه یک فن مکانیکی است (فرهنگ معین؛ بادبزن برقی) که برای خنک کردن در خانه‌ها و ساختمان‌ها فراوان مورد استفاده‌است. پنکه دارای پره‌های اریب است که با چرخیدن خود باعث جابجایی و خنکی هوا می‌شود گرچه محصول جدیدتر و مشابهی به نام پنکه بی‌پره وجود دارد که فاقد پره است.

وظیفه اصلی پنکه تهویه هوا و تنظیم دما در محیط است بنابراین نباید انتظار خنک کنندگی مانند اسپیلت را از آنها داشت . اصول کار پنکه به این صورت است که با گردش هوا میتوانند موج خنکی را به وجود آورند.

قسمت‌های مهم پنکه رومیزی

پنکه از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند که هرکدام از آنها وظیفه خاصی دارند که در این قسمت به آن اشاره میکنیم :

 • موتور
 • پره‌های خنک‌کننده
 • نگه دارنده پره خنک‌کننده
 • شبکه سیمی یا محافظ خنک‌کننده و پایه
 • صفحه کلید
 • کلید ساعتی

پنکه چند نوع است ؟

امروزه با پیشرفت در تکنولوژی و نیاز افراد پنکه ها در انوع مختلفی تولید شده اند که در این قسمت به آنها اشاره کرده ایم :

پنکه ایستاده

پنکه های ایستاده از انواع رایج پنکه ها هستند قطعا آنها را در منازل دیده اید این پنکه ها بزرگ‌تر از پنکه‌های رومیزی هستند و از ویژگی های خاصی برخورد دارهستند مانند : 

 1. قابلیت تنظیم ارتفاع
 2. قابلیت تنظیم چرخش
 3. قابلیت حمل دارد
 4. فضای کمی را اشغال می­‌کند
 5. قادر به خنک کردن فضای بیشتر

این پنکه ها در انواع مختلفی هستند 

 • پنکه ایستاده معمولی 
 • پنکه ایستاده صنعتی 
 • پنکه ایستاده مه پاش  

پنکه رومیزی

پنکه های رومیزی بیشتر در اتاق ها و فضا های کوچک مورد استفاده قرار میگیرند . این پنکه ها با اشغال فضای کم و با قرار گیری روی یک میز میتوانند تا حد زیادی در فضا صرفه جویی کنند 
 

پنکه دیواری

همانطور که از اسم این نوع پنکه پیداست روی دیوار نصب میشد . از پنکه های دیواری بیشتر در فضاهایی استفاده میشود که قصد داریم دست کودکان به آنها نرسد . تمامی مدل های این نوع پنکه دارای کنترل از راه دور هستند . ار بخواهیم تنها نقطه ضعف این پنکه را شناسایی کنیم میتوانیم به عدم قابلیت جابه جایی آنها اشاره کرد . اما به طور کلی این پنکه ها صدای کمی دارند و عملکرد مناسبی دارند 

پنکه سقفی 

از قدیمی ترین انواع پنکه میتوان به پنکه های سقفی اشاره کرد و این پنکه ها که بیشتر در شمال کشور رایج هستند روی سقف نصب میشود  و ابعاد بزرگتری دارند و به همین دلیل فضای بیشتری را خنک میکنند . 

 

 

نکات مهم خرید پنکه

 • اندازه پنکه

اندازه پنکه باید با توجه به اندازه فضایی که قصد استفاده پنکه در آن را دارید تعیین شود . بنابراین هنگام خرید پنکه اندازه آن یکی از فاکتور های مهم است

 • ظرفیت هوادهی پنکه

دومین فاکتوری که باید به آن توجه کنید ظرفیت هوادهی پنکه میباشد . ظرفیت هوادهی پنکه مقدار هوایی است که پنکه جابه‌جا می‌کند . پس در صورتی که نیاز به گردش هوا بیشتری دارید باید پنکه با ظرفیت هوادهی بیشتری انتخاب کنید 

 • جنس پره های پنکه

شاید جنس پره ها از نظر شما بی تاثیر در امر خرید یا اجاره پنکه باشد. اما باید بدانید که چنس پره ها تاثیر مستقیم بر میزان خنک‌کنندگی آنها دارد .

جنس پره‌ها معمولا از پلاستیک یا فلز یا ترکیبی است. پره‌های فلزی، قدرت خنک‌کنندگی بیشتری دارند اما از پره های پلاستیکی بیشتر در مناطق گرم و مرطوب استفاده میشود .

 • میزان صدای پنکه

این ویژگی در امر هوادهی و خنک کنندگی تاثیری ندارد اما در ایجاد حس خوب شما در استفاده از پنکه موثر است . پنکه ای که هنگام کار کردن تولید صدا بیش از حد کند باعث ایجاد مزاحمت برای شما می شود . 

 • سرعت جریان هوای پنکه

سرعت پنکه باید قابل تنظیم باشد که شما بتوانید هر زمان که خواستید سرعت جریان هوای پنکه را تنظیم کنید 

 • مصرف برق پنکه

 پنکه ها به طور کلی به کم مصرف بودنشان مشهور هستند بنابراین باید هنگام کرایه پنکه برای مجالس خود به این نکته توجه کنیم . 

 • کنترل از راه دور پنکه

در دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی ، کنترل از راه دور حداقل امکاناتی هست که امروزه پنکه ها باید داشته باشند تا بتوانیم از آنها به سادگی استفاده کنیم .

 • قیمت پنکه

قیمت پنکه کاملا به برند و  قابلیت‌های پنکه شما مانند کنترل از راه دور و صفحه دیجیتال و .. بستگی دارد . این شما هستید که براساس بودجه خود تصمیم می‌گیرید چه مبلغی را برای خرید پنکه بپردازید.

 • برند پنکه

 برند هر محصول تضمین کننده کیفیت آن است از بهریتن برند های پنکه میتوان به پنکه پارس خزر ، سامسونگ ، ال جی اشاره کرد 

برندهای ارائه دهنده پنکه

برای خرید پنکه یا کرایه پنکه برای مجالس خود نیاز به شناخت برندهای معروف دارید. .امروزه برند های متنوعی در بازار موجود است که هر کدام ویژگی خاصی دارند . در این بخش از راهنمای خرید پنکه اجاره پنکه کمک کرده باشیم.

پنکه پارس خزر

برند پارس خزر یکی از قدیمی ترین برند های تولید لوازم خانگی در ایان میباشد که به واسطه کیفیت بسیار خوبش طرفداران بسیار زیادی دارند از پرفروش ترین لوازم این برند پنکه ایستاده پارس خزر میباشد که شما میتوانید با مراجعه با آن در تشریفات تهرانی برای مجالس خود کرایه کنید 

پنکه سامسونگ

برند سامسونگ از معروف‌ترین برند های تولیدات لوازم خانگی و تکنولوژی میباشد بدیهی است که برندی به این بزرگی کیفیت بسیار خوبی ارائه میدهد . درصورتی که به اجاره پنکه های این برند برای مجالس خود نیاز دارید تشریفات تهرانی در خدمت شماست .