تجهیزات مجالس

برگزاری مراسم ترحیم

کارهای لازم جهت برگزاری مراسم ترحیم

تمامی افرادی که یکی از عزیزان خود را از دست می‌دهند باید جهت برگزاری مجالس ترحیم متوفی اقدام به انجام کارهایی کنند که این کارها عبارتند از:

باند و بلند گو جزء جدایی ناپذیر مراسم ترحیم

چنان چه قصد برگزاری مراسم مخصوص به فرد فوت شده را در مکان‌هایی هم چون: بهشت زهرا، منزل، باغ، تالار و غیره را داشته باشید باید حتماً بلندگوی مناسب نیز اجاره کنید تا صدای سخنران و یا مداح به گوش همه حضار برسد. در اجاره سیستم صوتی باید به فضای مکان مد نظر و تعداد مهمانان توجه داشته باشید. توجه داشته باشید که همراه با باند یک آمپلی فایر جهت رسایی صدا در فضای باز اجاره کنید.

 

بیشتر بخوانید : کرایه بخاری مخصوص مراسم ترحیم فضای باز

 

اجاره چادر و

اگر می‌خواهید مجلس عزای عزیز تازه فوت شده خود را بر سر مزار آن مرحوم برگزار کنید باید به اجاره چادر و آلاچیق متناسب با تعداد مدعوین بپردازید. با این کار در فصول گرم و یا سرد سال می‌توانید مهمانان خود را از عواملی هم چون: باران، برف، آفتاب و غیره در امان نگه دارید. برای این کار نیز باید به دفاتر تشریفاتی معتبر یا مراکز مربوطه مراجعه نمایید.

 

خرید خوراکی‌های مخصوص مراسم ترحیم

قند، خرما و حلوا همراه با چای اجزای جدایی ناپذیر مراسم ترحیم می‌باشند. علاوه بر موارد گفته شده میزبانان پک‌های مخصوص پذیرایی تهیه و آماده را به تعداد مهمانان خود آماده کرده و در انتهای مراسم تقدیم آنان می‌نمایند. این پک‌ها شامل: 2 الی 3 نوع میوه، دستمال کاغذی، کارد و چنگال یک بار مصرف، آب میوه و کیک می‌باشد. تمامی اقلام گفته شده درون جعبه‌های مخصوص قرار می‌گیرد.

می‌توانید برای زیبایی مراسم ترحیم از گل‌هایی با رنگ‌ خنثی و روبان سیاه استفاده کنید.

می‌توانید برای زیبایی مراسم ترحیم از گل‌هایی با رنگ‌ خنثی و روبان سیاه استفاده کنید.

خرما و حلوا از خوراکی‌های مهم و مخصوص در مجالس ترحیم می‌باشند.

خرما و حلوا از خوراکی‌های مهم و مخصوص در مجالس ترحیم می‌باشند.

بیشتر بخوانید : کرایه تجهیزات مراسم با قیمت مناسب

چه نکاتی را باید برای اجاره پارچه مشکی بدانیم؟
بیشتر بخوانید

استخدام مهماندار

در صورتی که مراسم مربوط به فرد فوت شده را داخل منزل خود برگزار نمایید بهتر است جهت امور پذیرایی آن، از یک یا چند مهماندار خانم و آقا بهره برده و در طی مجلس با خیالی راحت به عنوان صاحب عزا در کنار مهمانان خود باشید.

اجاره سالن یا تالار

معمولاً در میان ما ایرانی‌ها رسم بر این است که بعد از مراسم تدفین یا در هنگام برگزاری مجالس سوم، هفت، چهلم متوفی اقدام به اجاره سالن یا تالار می‌کنیم. از این رو تالار مد نظر باید گنجایش مهمانان شما را داشته و سرویس پذیرایی خوبی ارائه دهد.

حضور مداح و سخنران

در مراسم ترحیم حتماً باید افرادی تحت عنوان سخنران و مداح حضور داشته باشند به همین دلیل می‌توانید بعد از تعیین روز و ساعت برگزاری مجلس عزا، به دفاتر تشریفاتی رفته و درخواست خود را بیان کنید تا در روز مراسم افراد مذکور به مجلس شما بیایند.

اجاره میز برای چیدن خوراکی‌ها بر روی آن در داخل بهشت زهرا، مانع از ورود حشرات به درون مواد خوراکی می‌شود.

اجاره میز برای چیدن خوراکی‌ها بر روی آن در داخل بهشت زهرا، مانع از ورود حشرات به درون مواد خوراکی می‌شود.

 

اجاره صندلی و میز جهت برگزاری مراسم سوم، هفتم، چهلم و سالگرد

یکی از اولین و مهم‌ترین اقداماتی که باید در برگزاری مراسم‌های مذکور فرد متوفی انجام دهید، اجاره میز و صندلی است. معمولاً این مجالس 2 الی 3 ساعت طول می‌کشند به همین دلیل نباید مهمانان شما تمام این مدت را بایستند. برای این کار به مراکز تشریفات مراجعه کرده و به تعداد مهمانان خود صندلی اجاره کنید. در میان انتخاب انواع صندلی، نوع تاشو مناسب‌ترین گزینه برای اجاره جهت برگزاری این مراسم می‌باشد. علاوه بر این مورد، باید یک الی 2 میز تقریباً بزرگ نیز اجاره کنید تا اقلام خوراکی مربوط به پذیرایی را بر روی آن بچینید.

سفارش بنر و اعلامیه

جهت یادداشت اطلاعاتی از قبیل: ساعت، محل و روز برگزاری مراسم و اعلام آن به دوستان، آشنایان، نزدیکان، همسایه‌ها و غیره باید اقدام به سفارش بنر و اعلامیه نمایید. بر روی بنر تمامی اطلاعات گفته شده بر روی پارچه‌ای بزرگ نوشته می‌شود اما اعلامیه برگه‌هایی در ابعاد کوچک می‌باشد.

نکاتی که برای اجاره ظروف کرایه باید بدانیم
بیشتر بخوانید

کارت دعوت

بسیاری از خانواده‌ها، نزدیک به زمان برگزاری مراسم چهلم یا سالگرد فرد فوت شده اقدام به خرید کارت دعوت‌های مخصوص می‌کنند و از این طریق مهمانان را به مجلس ترحیم متوفی دعوت می‌نمایند. معمولاً این کارت‌های دعوت به رنگ مشکی هستند و در آن اطلاعات مربوط به برگزاری مراسم نوشته شده است.

مقالات مرتبط :

اجاره لوازم تولد به صرفه‌تر از خرید آن

برنامه‌ریزی جشن تولد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *