مقالات

لیست کامل انواع ظروف پذیرایی مهمان

سرویس پذیرایی مهمان

لیست ظروف پذیرایی مهمان به شما کمک می‌کند تا بدون کم و کاست بتوانید کلیه ظروف پذیرایی را خریداری کنید. به هر حال پذیرایی یکی از بخش‌های بسیار محبوب مهمانی را تشکیل می‌دهد و به همین دلیل، کیفیت مهمانی را ظروف پذیرایی مشخص می‌کند. متأسفانه برخی، قبل از خرید ظروف پذیرایی به چک لیست ظروف موردنیاز پذیرایی توجهی نشان نمی‌دهند و آن را تهیه نمی‌کنند. بدین ترتیب، برخی از ظروف ضروری را یا تهیه نمی‌کنند یا ظروفی که کیفیت درستی ندارند را به سبد خرید خود اضافه می‌کنند.

انواع ظروف پذیرایی

شما بهتر است در هنگام بررسی لیست ظروف پذیرایی مهمان خود، نوع ظروف را در ابتدا مشخص کنید؛ چراکه ظروف پذیرایی می‌توانند مینیمال، فانتزی، کلاسیک و سنتی باشند. طبیعتاً انواع ظروف، قیمت یکسانی ندارند و شما این‌چنین می‌توانید بودجه خود را هم مشخص کنید. مشخص کردن بودجه قطعاً به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به انتخاب و خرید ظروف پذیرایی موردنظر خود بپردازید.

1.     ظروف پذیرایی مینیمال

همان‌طور که از نام این نوع ظروف پیدا است، شما با طرحی خاص، ساده و به‌قول‌معروف مینیمال روبرو هستید. سادگی مهم‌ترین شاخصه این نوع ظروف است. معمولاً این نوع را در جنس‌هایی نظیر بلور و کریستال بیشتر می‌پسندند و عمدتاً سادگی هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود و می‌توانید در طولانی مدت از این ظروف پذیرایی با خیالی آسوده استفاده کنید.

2.     ظروف پذیرایی فانتزی

طرح و رنگ‌های جذاب، شاخصه ظروف فانتزی را مشخص می‌کنند. رنگی بودن این نوع ظروف به‌گونه‌ای است که فضای مهمانی را بسیار گرم، خودمانی و دوستانه توصیف می‌کنند. چنانچه شما به خرید این ظروف تمایل داشته باشید می‌توانید یک میز رنگارنگ سفالی و یا سرامیکی را به نمایش بگذارید.

3.     ظروف پذیرایی کلاسیک

ظروفی که جنس چینی و سرامیکی دارند، عمدتاً در دسته‌بندی ظروف کلاسیک قرار می‌گیرند. این ظروف با طرح‌های خاص خود می‌توانند ظاهری آنتیک و قدیمی را به وجود آورند. بیشترین طرح‌های ظروف پلاستیکی را طرح گل روی این ظروف به خود اختصاص می‌دهند.

4.     ظروف پذیرایی سنتی

طرح‌های قدیمی مانند طرح گل سرخ جنس‌هایی نظیر برنجی، سفالی و مس ظروفی سنتی به‌حساب می‌آیند که حال و هوایی قدیمی را در مهمانی شما به وجود می‌آورند. معمولاً جنس‌های مسی و برنجی مقاومت و دوام بسیار بالایی دارند و حتی خواص این 2 جنس یعنی مس و برنج روی سلامت انسان تأیید شده است.

انواع ظروف پذیرایی مهمان

تنوع برای خرید ظروف پذیرایی مهمان بسیار بالا است. اما برخی از اقلام صد درصد ضروری‌تر هستند و نباید در خرید آن‌ها کوتاهی کرد. به‌هرحال کیفیت پذیرایی به این نیست که شما کلیه اقلام یک لیست را بدون کم و کاست تهیه کنید و در پذیرایی خود به رخ بکشید، ولی برخی از اقلام اگر نباشند، قطعاً مهمانی نمی‌تواند کیفیت خود را حفظ کند.

·        شکلات خوری و شیرینی خوری

معمولاً در لیست ظروف پذیرایی مهمان شکلات خوری و شیرینی خوری را نمی‌توان به هیچ عنوان فراموش کرد. برخی برای استفاده در مهمانی و برخی دیگر برای دکوراسیون خود از این 2 اقلام کلیدی در بین ظروف پذیرایی استفاده می‌کنند. شما می‌توانید شکلات خوری و شیرینی خوری خود را در جنس‌هایی نظیر استیل، کریستال، سرامیکی، چوبی، شیشه و فلزی خریداری کنید. مدل‌هایی وجود دارند که طبقه‌ای هستند، 1 طبقه الی 3 طبقه. مدل‌هایی به فروش می‌رسند که دسته‌دار هستند و بدون دسته جذابیت بیشتری دارند. به هر حال تنوع در جنس، طرح، رنگ و شکل را نمی‌توان نادیده گرفت.

·        انواع سینی پذیرایی

بدون هیچ اغراقی سینی را در طرح، جنس و اشکال مختلف می‌توان بسیار کاربردی در نظر گرفت. عمدتاً طرحی را برای دم‌دستی می‌توان انتخاب کرد و طرحی دیگر را به‌عنوان پذیرایی در مهمانی بکار برد. سینی‌ها از جنس‌های برنجی، استیل، رزین، نقره، فلز و… برای پذیرایی مناسب هستند و امروزه باقیمت‌های متفاوتی به صورت آنلاین به فروش می‌رسند. جنس‌هایی نظیر فلز، پلاستیک و چوب هم برای دم‌دستی مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبیعتاً قیمت سینی‌های دم دستی نسبت به سینی‌هایی که مخصوص پذیرایی هستند، ارزان‌تر است.

·        پیش دستی

برای سرو آجیل، میوه، شیرینی و… از انواع پیش دستی می‌توان استفاده کرد. پیش دستی ظاهری شبیه به بشقاب دارد و ازلحاظ اندازه بسیار کوچک‌تر، مسطح‌تر و پهن‌تر است.

·        پیاله

پیاله که به آن کاسه هم می‌گویند یکی از اقلام مهم در لیست ظروف پذیرایی به شمار می‌آید. پیاله می‌تواند اندازه‌ای بزرگ برای سرو غذاهایی مانند آبگوشت داشته باشد و یا اندازه‌ای کوچک برای سرو ترشی، ماست و… که به هر حال برای پذیرایی از مهمان پیاله هم در جنس و طرح‌های مختلف باید خریداری شوند.

ده نکته کلیدی برای اجاره میز و صندلی مناسب
بیشتر بخوانید

·        اردو خوری

اردو خوری را در مدل و طرح‌های مختلفی می‌توان مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال برای سرو سالاد ماکارونی از اردو خوری مدل حلزونی استفاده می‌کنند. در صورتی که برای سرو غذاهای آبکی می‌توان اردو خوری گود را مناسب دانست. حتی برخی به جزء استفاده کاربردی در پذیرایی از مهمان از جنبه دکوری اردو خوری استفاده می‌کنند.

·        سوفله خوری

سوفله خوری قطعاً در بین لیست ظروف پذیرایی مهمان جای می‌گیرد. سوفله خوری‌ها سیلوری و یا سرامیکی عمدتاً هستند که هرکدام با قیمت مختلفی به فروش می‌رسند. سوفله خوری می‌تواند همراه با پایه وارمر و یا بدون پایه وارمر باشد که طبیعتاً قیمت این دو هم یکی نیست. سوفله خوری‌های سرامیکی برای سبک مدرن بسیار گزینه ارجحی به شمار می‌آیند. در صورتی که برای سبک‌های فانتزی، سوفله خوری سیلوری مناسب هستند.

·        کیک خوری

کیک خوری و شیرینی خوری در ظاهر شبیه به یکدیگر هستند ولی در واقع کارایی متفاوتی دارند. کیک خوری سطحی مسطح دارد و البته کمی بزرگ‌تر است. کیک خوری‌ها معمولاً درب‌دار هستند و این مشخصه آن‌ها را تشکیل می‌دهد. درب‌دار بودن کیک خوری به این خاطر است که کیک شما در مدت زمان طولانی‌تری بتواند تازه بماند.

·        میوه خوری

میوه‌خوری‌ها در قطرهای مختلفی تولید و به فروش می‌رسند و بدون شک یکی از ضروری‌ترین ظروف پذیرایی به شمار می‌آیند. عمدتاً جنس‌های برنجی میوه خوری برای دکوری مناسب هستند و جنس‌های چینی، بلوری و… را برای استفاده می‌توان مناسب دانست.

·        آجیل خوری

آجیل خوری همچون کاسه ظاهری گرد دارد؛ ولی در سایزی بزرگ‌تر تولید می‌شود و قطر آن را می‌توان 15 الی 20 سانت در نظر گرفت. معمولاً از قاشقی البته بزرگ‌تر نسبت به قاشق‌های معمولی هم در کنار آجیل خوری استفاده می‌کنند. اگر به خرید ست آجیل خوری تمایل داشته باشید باید کاسه‌های کوچک‌تر آجیل خوری را هم تهیه کنید.

·        پارچ و لیوان

مدل و طرح‌های مختلفی است ست پارچ و لیوان را می‌توان انتخاب کرد. لیوان‌هایی که دارای دسته هستند، برای مصرف نوشیدنی‌های داغ مناسب هستند. لیوان‌های بدون دسته هم وجود دارند که برای نوشیدنی‌های سرد هم می‌توان مورد استفاده قرار داد. توجه داشته باشید که کیفیت تولید در انتخاب ست پارچ و لیوان را نباید نادیده گرفت.

شما از خرید هرکدام از اقلام ظروف پذیرایی صرف‌نظر کنید، نمی‌توانید لیوان را کنار بگذارید. یک میز پذیرایی حتی ساده هم به 1 دست لیوان نیاز دارد. لیوان‌هایی که پایه بلند هستند، امروزه در جنس‌های کریستال، بلور و… به فروش می‌رسند.

عوامل مؤثر در برآورد قیمت لیست ظروف پذیرایی مهمان

قیمت لیست خرید ظروف پذیرایی مهمان سرامیکی قطعاً با چوبی یکی نیست و حتی قیمت ظروف کریستال هم متفاوت است. در هنگام خرید ظروف پذیرایی سرامیکی باید به نوع طرح، روش ساخت، کیفیت بدنه، نوع محصول و کیفیت لعاب توجه کرد.

برای برآورد قیمت ظروف پذیرایی کریستال هم معمولاً میزان سرب بکار رفته، کیفیت مواد اولیه، جنس مواد اولیه و رنگ و طرح را باید در نظر گرفت. در مورد قیمت ظروف پذیرایی چوبی هم، نوع چوب نقش مهمی را بر در برآورد قیمت ایفا می‌کند. باید دستمزد سازنده را هم در نظر گرفت و حتی طرح چوب را هم بررسی کرد. به هر حال عوامل مؤثر را باید در کنار کیفیت در نظر گرفت. هرچقدر به کیفیت بالاتر فکر کنید، قطعاً قیمت هم پایین نخواهد بود، بلکه قیمت را باید مناسب برآورد کرد.

ظروف پذیرایی کریستال

حال که به لیست ظروف پذیرایی مهمان اشاره‌کرده‌ایم، بهتر است کمی در مورد جنس کریستال هم با شما صحبت کنیم. کریستال یکی از جنس‌های بسیار محبوب و البته پرفروش ظروف پذیرایی به شمار می‌آید. ظاهر فوق‌العاده خاص کریستال یکی از دلایل استقبال مردم از این جنس بی‌نظیر است.

در این بین، شناخت کریستال اصل شاید کار آسانی به نظر نرسد ولی حقیقت ماجرا این است که به راحتی می‌توان کریستال اصل را از فیک و همچنین بلور که یکی دیگر از جنس‌های کاربردی برای خرید ظروف پذیرایی است، تشخیص داد.

ظرافت و درخشندگی ظروف پذیرایی کریستال را نمی‌توان نادیده گرفت. این ظروف وزن نسبتاً بالایی دارند ولی انواع فیک آن با وزن کمتری به فروش می‌رسند. قیمت ظروف کریستال کم نیست، اگر با قیمت پایینی برای خرید این جنس در ظروف پذیرایی روبرو شوید، یعنی با جنس تقلبی آن مواجه هستید.

هیچ جنس کریستال باکیفیتی با وجود حباب روی ظروف شما را از انتخابی که دارید، پشیمان نمی‌کند. در هنگام ضربه زدن به کریستال اصل با صدایی زنگ‌دار روبرو می‌شوید و نباید صدایی خفه را بشنوید. در ظروف کریستالی بازتاب نور به صورت رنگین کمان است و این یکی دیگر از روش‌های تشخیص کریستال اصل محسوب می‌شود و بهتر است بدانید که برندهایی نظیر برندهای مربوط به چک و ژاپن جزء برندهای معتبر به شمار می‌آیند.

آیا خرید ظروف بلوری پذیرایی مقرون به صرفه هستند؟

بلور نسبت به کریستال قیمت ارزان‌تری دارد؛ به همین دلیل، فروش بیشتری را هم می‌توان انتظار داشت. ظروف بلوری به خاطر لبه ضخیمی که دارد، معمولاً در طولانی مدت به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و امروزه بدون هیچ‌گونه حباب می‌توان از این جنس مرغوب و محبوب برای ظروف پلاستیکی استفاده کرد. الیزاموری، لومینارک، پاشاباغچه و سیلیکا هم برندهای معروف و معتبر تولید کننده بلور هستند که شما را از انتخابی که دارید، پشیمان نمی‌کنند.

علل کاهش رطوبت کولر آبی، مزایا و معایب آن
بیشتر بخوانید

ظروف پذیرایی چوبی چه مزایایی دارند؟

لیست ظروف پذیرایی مهمان را اگر از جنس چوبی انتخاب کنید، قطعاً مزایای خوبی را می‌توانید انتظار داشته باشید. اولین مزیتی که می‌توان در نظر گرفت، زیبایی منحصر به فرد ظروف چوبی پذیرایی است. مزیت بعدی می‌تواند عدم هیچ‌گونه خراش روی وسایل دیگر و به خصوص وسایل آشپزخانه باشد.

چوب به هیچ عنوان گرما را منتقل نمی‌کند و به همین دلیل برای جلوگیری از حرارت مایعات گرم به پوست دست، یک مزیت عالی به شمار می‌آید. بدون شک، چوب نمی‌تواند مواد سمی و مضری را وارد غذا، تنقلات و نوشیدنی‌های شما کند. ظروف پذیرایی چوبی، بافتی طبیعی دارند، به نظر شما این نمی‌تواند یک مزیت به شمار آید.

دوام و ماندگاری ظروف چوبی بسیار بالا است و به همین دلیل، خرید این ظروف را می‌توان بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه در نظر گرفت. در مقایسه با چوب، فلز و پلاستیک حقیقتاً چوب از رشد میکروب و باکتری بهتر می‌تواند جلوگیری کند. ظروف پذیرایی چوبی، تجدید پذیر و قابل بازیافت هستند و به همین دلیل با محیط زیست کاملاً سازگاری دارند. نسبت به جنس‌های دیگر معمولاً جنس چوبی بسیار کم وزن‌تر است و مهم‌تر از همه می‌تواند بسیار بهداشتی عملکرد خود را نشان دهد. می‌توان گفت چوب درختانی مانند کاج، بلوط، گردو و… گزینه مناسبی برای استفاده به شمار می‌آیند.

انواع ظروف پذیرایی سرامیکی

در لیست ظروف پذیرایی مناسب مهمان سعی کنید از جنس سرامیک هم غافل نباشید. ظروف سرامیکی رنگی را می‌توان جزء طرح‌های شاد و رنگی در نظر گرفت که بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند. ظروف سرامیکی گل‌دار هم معمولاً غالبی سفید رنگ دارند و طرح‌های برجسته گل‌دار را می‌توان دلیل تمایل مردم به این ظروف بیان کرد.

ظروف پذیرایی سرامیکی که دارای دسته پیوتر هستند، شامل 2 بخش دسته و بدنه هستند که دسته آن را می‌توان با نقشی برجسته در نظر گرفت. ظروف سرامیکی فانتزی هم به خاطر تنوع در رنگ و طرح امروزه فروش خوبی را تجربه می‌کنند. امروزه اردو خوری، سوفله خوری، شیرینی خوری و… همگی در بین ظروف پذیرایی سرامیکی با استقبال گسترده‌تری رو‌برو شده است. احتمالاً بدانید که سرامیک این قابلیت را دارد که بتواند حرارت را درون خود حفظ کند.

ظروف پذیرایی سرامیکی قابلیت شستشوی آسان دارند و کاملاً نچسب هستند و به همین دلیل، خرید این جنس می‌تواند خریدی هوشمندانه برای ظروف پذیرایی باشد. حقیقت ماجرا این است که اگر به لوکس بودن ظروف پذیرایی خود فکر می‌کنید و البته قیمت مقرون به صرفه‌ای را قصد دارید که پرداخت کنید، بهتر است سرامیکی بودن ظروف را یک امتیاز در نظر بگیرید.

ظروف چینی چه ویژگی هایی دارد؟

ظروف پذیرایی چینی هم امروزه بسیار پرکاربرد هستند. یک چینی مرغوب قطعاً سطح صاف و البته صیقلی دارد  و مهم‌تر از همه فرورفتگی و لک روی آن مشاهده نمی‌شود، درخشان و سفید بودن ظروف پذیرایی چینی را هم نباید نادیده گرفت. اگر به دنبال طرحی منحصر به فرد هستید، طرح‌های طلاکوب ونقره کوب بهترین گزینه به عنوان دکوری از ظروف پذیرایی چینی هستند. توصیه ما به شما این است که سعی کنید به خرید ظروف چینی با طرح‌های شلوغ نپردازید؛ چرا که طرح‌های ساده هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شوند و در دراز مدت می‌توان مورد استفاده قرار داد. برای انتخاب ظروف چینی همیشه باید به طرح و رنگ آن توجه کرد که انتخاب مقرون به صرفه را بتوان تجربه کرد.

خرید اینترنتی ظروف پذیرایی مهمان

با توجه به بررسی لیست ظروف پذیرایی مهمان شما می‌توانید بعد از مشخص کردن لیست خود، به صورت آنلاین به خرید این ظروف بپردازید. امروزه با پیشرفت صفحات وب دیگر کمتر کسی به خرید سنتی از فروشگاه‌های سطح شهر تمایل نشان می‌دهد. در خرید اینترنتی معمولاً قیمت‌ها رقابتی و بدون واسطه اعمال می‌شوند و به همین دلیل، بهتر است توصیه ما را جدی بگیرید و قبل از خرید با مشاورین این مجموعه در ارتباط باشید.

سخن پایانی

هرآنچه لازم بود در مورد لیست ظروف پذیرایی مهمان بیان کرده‎‌ایم. ظروف پذیرایی متنوع بوده و در جنس‌های مختلفی همچون سرامیکی، چینی، چوبی، کریستال و… به فروش می‌رسند. طبیعتاً اگر شما به پرداخت قیمت مناسب بیندیشید، می‌توانید ظروف باکیفیت‌تری را هم انتخاب کنید. متأسفانه برخی از مشتریان قبل از کیفیت به قیمت ارزان ظروف پذیرایی توجه نشان می‌دهند و این‌چنین است که از انتخاب خود در طولانی مدت به شدت پشیمان می‌شوند، اگر به مشاوره قبل از انتخاب ظروف پذیرایی نیاز دارید، می‌توانید با مشاورین مجموعه تشریفات تهرانی در ارتباط باشید تا با خیالی آسوده بتوانید ظروف مورد نظر پذیرایی خود را در مدل، جنس و طرح‌های مختلفی که دارد، انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *