مقالات

انواع ظروف پذیرایی کدامند و هر کدام کجا باید استفاده شوند؟

انواع ظروف پذیرایی

انواع ظروف پذیرایی با تنوع بالایی که دارد، شما را از انتخاب خود پشیمان نخواهد کرد. متریال‌های گوناگونی همانند سرامیک، کریستال، چوب، چینی ایرانی و… برای تولید این ظروف به کار می‌آیند. با توجه به مزایای هرکدام از این متریال‌ها و البته قیمتی که مدنظر دارید، می‌توانید انتخاب و خریدی هوشمندانه را تجربه کنید. در این محتوا سعی بر این است که تمام انواع ظروف پذیرایی که کاربرد بیشتری دارند معرفی شده اند. شناخت انواع ظروف پذیرایی تنها هنگام خرید ان ها برای شما مفید نخواهد بود. بلکه هنگامی که برای یک مراسم یا مهمانی بزرگ، قصد کرایه ظروف پذیرایی داشته باشید، شناخت انواع ظروف پذیرایی کمک کننده خواهد بود.

به چه ظرفی، ظرف پذیرایی گفته می شود؟

ظروف پذیرایی به ظروف غذاخوری خاصی گفته می‌شود که برای سرو انواع غذا، نوشیدنی، دسر و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع گوناگون ظروف پذیرایی شامل ظروف پذیرایی برای پیش‌غذا، ظرف پذیرایی برای شام، ظرف پذیرایی سالاد، ظرف غذاخوری، ظرف پذیرایی سس، آجیل‌خوری، سوپ‌خوری، بشقاب مخصوص دسر و… می‌شوند که در ادامه به بررسی هرکدام می‌پردازیم. ناگفته نماند که ظروف پذیرایی بسیار متنوع هستند و تنها به بررسی چند نمونه خواهیم پرداخت.

برخی از انواع رایج ظروف پذیرایی عبارتند از:

  • بشقاب: برای سرو غذاهای اصلی مانند خورشت، پلو، مرغ و ماهی استفاده می‌شود. بشقاب‌ها در اندازه‌های مختلف موجود هستند و می‌توان از آنها برای سرو غذا برای یک نفر یا چند نفر استفاده کرد.
  • کاسه: برای سرو غذاهای خمیری مانند سوپ، آش، خوراک لوبیا و عدسی استفاده می‌شود. کاسه‌ها نیز در اندازه‌های مختلف موجود هستند و می‌توان از آنها برای سرو غذا برای یک نفر یا چند نفر استفاده کرد.
  • دیس: برای سرو غذاهای مختلفی مانند سالاد، سبزیجات، میوه و تنقلات استفاده می‌شود. دیس‌ها در اندازه‌ها و اشکال مختلف موجود هستند و می‌توان از آنها برای سرو غذا برای تعداد زیادی از افراد استفاده کرد.
  • پیش‌دستی: برای سرو پیش‌غذا، دسر و یا میوه استفاده می‌شود. پیش‌دستی‌ها در اندازه‌های مختلف موجود هستند و می‌توان از آنها برای سرو غذا برای یک نفر استفاده کرد.
  • فنجان: برای سرو نوشیدنی‌های گرم مانند چای، قهوه و نسکافه استفاده می‌شود. فنجان‌ها در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف موجود هستند و می‌توان از آنها برای سرو نوشیدنی برای یک نفر استفاده کرد.
  • لیوان: برای سرو نوشیدنی‌های خنک مانند آب، آبمیوه و شربت استفاده می‌شود. لیوان‌ها در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف موجود هستند و می‌توان از آنها برای سرو نوشیدنی برای یک نفر استفاده کرد.
  • سینی: برای حمل و نقل ظروف پذیرایی و سرو غذا و نوشیدنی به مهمانان استفاده می‌شود. سینی‌ها در اندازه‌ها و جنس‌های مختلف موجود هستند.
کولر مناسب آب‌ و هوای شرجی
بیشتر بخوانید

علاوه بر موارد ذکر شده، ظروف پذیرایی دیگری نیز وجود دارند که برای سرو غذاها و نوشیدنی‌های خاص استفاده می‌شوند.

بشقاب مخصوص دسر

 

بشقاب مخصوص دسر

برای مهمانی‌های رسمی و غیررسمی این نوع بشقاب به کار می‌آید. عمدتاً برای میان وعده، دسر و پیش‌غذا می‌توان از این بشقاب مخصوص استفاده کرد. عمدتاً بشقاب‌های این‌چنینی در بین ظروف پذیرایی می‌توانند کیفیت پذیرایی میزبان را افزایش دهند.

 

سوپ‌خوری

 

سوپ‌خوری

 

سوپ‌خوری برای سرو غذاهای آبکی می‌تواند یک گزینه عالی و ایده‌آل در هنگام پذیرایی باشد. فرم این ظرف به این شکل است که دارای قوس بوده و به راحتی می‌توان مایعات و غذاهای آبکی را از درون آن انتقال داد. نوع ظرف سوپ‌خوری قطعاً برای مهمانی رسمی و غیررسمی متفاوت است. به این شکل که سوپ‌خوری مناسب مهمانی رسمی ظاهری کوتاه‌تر دارند.

 

آجیل‌خوری

 

آجیل‌خوری

 

آجیل‌خوری می‌تواند متریال متفاوتی داشته باشد، یا شیشه‌ای است یا کریستال؛ حتی مدل‌های چوبی هم جذابیت خاص خود را دارند. محال است که در بین انواع مختلف ظروف پذیرایی به فکر خرید آجیل‌خوری نیفتید؛ به همین دلیل متریال‌های گوناگون کریستال، بلور، چوبی و… را بررسی کنید تا بتوانید هوشمندانه انتخاب و خرید کنید.

ظرف پذیرایی سس

 

ظرف پذیرایی سس

 

اگر دقت کنید شکل قاشقی مانند ظرف پذیرایی سس می‌تواند زیبایی سفره شما را تضمین کند. به هر حال برای سرو سالاد، قطعاً سس هم به کار می‌آید و بهتر است که از ظرفی مخصوص برای سرو سس هم استفاده کنید. این‌چنین به کیفیت میزبانی خود و همچنین خوش‌سلیقگی خود اشاره خواهید کرد.

 

ظرف پذیرایی سالاد

 

ظرف پذیرایی سالاد

 

ظرف پذیرایی سالاد تا حدودی شبیه به ظرف غذاخوری است. از لحاظ اندازه ظرف سالاد در بزرگ‌ترین حالت 22 سانتی‌متر است و در کوچک‌ترین حالت اندازه‌ای 20 سانتی‌متری دارد. معمولاً بسیاری شکل گرد این ظرف را بیشتر برای تشخیص کارایی آن یعنی سرو سالاد در بین انواع ظروف پذیرایی می‌شناسند.

ظرف پذیرایی شام

ظرف پذیرایی شام

 

این نوع ظرف پذیرایی یک نوع بشقاب است که برای سرو غذاهای اصلی به کار می‌آید. اندازه‌ای 27 تا 30 سانتی‌متری را می‌توانید برای این نوع طرف پذیرایی در نظر بگیرید. این ظرف بسیار پرکاربرد است و به همین دلیل، باید متریالی مناسب را برای آن انتخاب کنید. معمولاً متریال‌های چینی، کریستال، بلور و… مناسب هستند.

ظروف پذیرایی پیش‌غذا

ظرف پذیرایی پیش غذا

 

شما این نوع ظرف را می‌توانید از اندازه 17 سانتی‌متر الی بیشتر در نظر بگیرید. نوک منحنی این ظرف می‌تواند شاخصه انتخاب این مدل ظرف در بین ظروف پذیرایی باشد. بشقاب پیش غذا معمولاً از بشقاب کره و پنیر اندازه بزرگ‌تری دارد.

انواع متریال ظروف پذیرایی

حال که به بررسی انواع ظروف پذیرایی پرداخته‌ایم، به نظر شما نباید متریال مورد استفاده جهت انتخاب این ظروف را هم بشناسید؟

انواع بخاری فضای باز
بیشتر بخوانید

کریستال، چینی ایرانی، سرامیکی و چوبی جزء متریال‌های بسیار پر فروش هستند. در ادامه در مورد هرکدام از این متریال‌ها بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد تا بتوانید انواع مختلف ظروف پذیرایی با هوشمندانه و آگاهانه انتخاب کنید.

ظروف پذیرایی کریستال

این متریال به شدت پرفروش است؛ چرا که جذابیت ظاهری منحصر به فردی را به رخ می‌کشد. درخشان بودن، شفافیت و ساختار خاص این متریال باعث شده است که حتی به تولید فیک آن هم بپردازند؛ به همین دلیل، باید از فروشگاهی معتبر به خرید ظروف پذیرایی کریستال با قیمتی مناسب بپردازید. به این علت که این متریال با قیمت ارزان به هیچ عنوان به فروش نمی‌رسد. منشوری شکل بودن این ظروف را هم نمی‌توان نادیده گرفت و در مقابل نور آفتاب شما را یک حالت رنگین کمان مانند روبرو می‌کند.

کریستال

ظروف پذیرایی چینی ایرانی

چینی ایرانی یکی از متریال‌های باکیفیت دیگری است که از قدیم‌الایام در بین انتخاب متریال مناسب انواع مختلف ظروف پذیرایی خودنمایی می‌کند. چینی با گل‌های خاص و طرح‌های منحصر به فردی که دارد، شما را از انتخاب خود پشیمان نمی‌کند. معمولاً چینی گل سرخ یکی از پرکاربردترین و پرفروش‌ترین طرح‌های چینی است که می‌توان معرفی کرد.

سرویس چینی

ظروف پذیرایی سرامیکی

ظروف سرامیکی پذیرایی بسیار بادوام و البته زیبا هستند. سرامیک از خاک رس به دست می‌آید و توسط حرارت می‌تواند به ظروفی زیبا، متفاوت و بادوام برای پذیرایی تبدیل شوند، رنگی که روی این ظروف مشاهده می‌کنید، لعابی هستند که تولید کننده روی آن کشیده است. باتوجه به تنوع در متریال انواع ظروف پذیرایی بهتر است بدانید که این ظروف بسیار شیک و البته ساختاری مدرن دارند. شما برای سرو انواع غذا و دسر می‌توانید روی این متریال حساب کنید. این متریال با توجه به کیفیتی که دارد، بسیار اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است.

ظروف سرامیکی

ظرف پذیرایی چوبی

ظروف پذیرایی چوبی از جمله ظروف به شدت دوست‌داشتنی هستند که امروزه فروش خوبی را تجربه می‌کنند. توصیه ما این است که بعد خرید ظروف پذیرایی چوبی با استفاده از روغن مینرال، زیتون یا آفتابگردان سعی کنید، این ظروف را چرب کنید. این‌چنین در طولانی‌مدت قادر خواهید بود به استفاده از این متریال ظروف پذیرایی بپردازید.

چوب گیلاس، چوب افرا، چوب گردوی سیاه، چوب ساج، چوب زیتون، چوب آکاسیا و چوب بامبو بهترین نوع چوب برای ساخت ظروف پذیرایی چوبی هستند. معمولاً برای دکوراسیون‌های مدرن استفاده از ظروف پذیرایی چوبی بسیار گزینه ایده آلی است.

سرویس چوب

سخن پایانی

به بررسی انواع ظروف پذیرایی پرداخته‌ایم. متریال‌های گوناگونی که گفته شد به بهترین شکل ممکن شما را از انتخاب خود راضی نگه خواهد داشت. ظروف پذیرایی اگر کیفیت بالایی نداشته باشند، به هیچ عنوان کیفیت میزبانی شما را تضمین نخواهند کرد. در ادامه می‌توانید با مشاورین مجموعه تشریفات تهرانی برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *