مقالات

کارت عروسی

در این بخش به بررسی تمامی نکات مهم در امر طراحی ظاهری ، متحوای داخلی و زمان سفارش و خرید کارت عروسی میپردازیم. شما با در نظر گرفتن معیار های خود در این امور ، قادر خواهید بود به بهترین و ساده ترین شکل ممکن کارت عروسی خود را با  کیفیت بالا طراحی کنید و با دریافت خدمات مجالس در امر برگزاری مراسمات میتوانید از مزایای آن بهره مند شوید.

 

کارت عروسی

کارت عروسی:

بعد از مراسم عقد یا نامزدی عروس و داماد به دنبال تدارکات عروسی می­روند، کارت عروسی نماد  ابزاری است که شما با ان تعدادی از عزیزانتان را به مهمترین، بهترین و به یاد ماندنی ترین جشن زندگیتان دعوت میکنید.

در انتخاب کارت عروسی باید به نکاتی توجه کنید:

 سبک(مدل) کارت عروسی:

سبک کارت عروسی اولین نشان از رنگ مورد علاقه­ ی شما، زیبایی شخصیت شما، پذیرایی و مراسم عروسی شما خواهد بود. پس بنا بر علایق خود سبک کارت عروسی خود را پیدا کنید.

اگر تم جشن‌تان فانتزی و دارای بادکنک آرایی است، از کارت عروسی فانتزی استفاده کنید.

اگر از تم روستیک استفاده می‌کنید، مدل کارت عروسی را بوهو انتخاب کنید.

اگر تم جشن عروسی‌تان لوکس و فاخر است، حتما مدل کارت عروسی لوکس، بهترین گزینه برای شما است.

یادتان باشد که این هارمونی مابین کارت عروسی و تم جشن عروسی، یکی از هیجان‌انگیزترین نکاتی است که جشن شما را لوکس و جذاب جلوه می‌دهد.

سبک کرات عروسی

ظاهر کارت عروسی(دیزاین):

دیزاین های مختلفی وجود دارد، بستگی به سلیقه­ ی فردی خودتان دارد. چسباندن گل روی کارت، زدن روبان، استفاده از صدف و بستن کنف میتوانید با دیدن تصاویر مختلف در اینترنت ایده­های جذابی در ذهنتان ایجاد شود.

رنگ کارت عروسی:

انتخاب رنگ، معمولا با ایجاد هارمونی بین رنگ کارت و سایر المان‌های دیزاین در جشن عروسی، انتخاب می‌شود. هرچند رعایت کردن این هارمونی و نظم، چندان اجباری نیست. اما با درنظر گرفتن آن، می‌توانید به خوبی بدرخشید و هارمونی این بخش‌ها را در ذهن مهمانان‌تان به زیبایی نشان دهید.

زنگ ها

متن کارت عروسی:

در متن کارت عروسی از یک شعر کوچک میتوانید استفاده کنید، در دفاتر شعرمیتوانید شعر مورد علاقه­یتان را پیدا کنید. بعضی از عروس و داماد ها علاقه ای به تکراری بودن متن شعر انتخابی در کارتشان ندارند. حتی بعضی از عروس و دامادهای خوش ذوق، خودشان شعر می‌نویسند و بهترین متن کارت عروسی عاشقانه و خاص را، خلق می‌کنند.

1.پشت‌نویسی کارت عروسی برای دعوت کردن از یک زوج:

برای دعوت از یک زوج جهت شرکت در مراسم عروسی‌تان، بهتر است ابتدا عنوان “جناب آقای” به همراه نام خانوادگی آقا و در ادامه عبارت‌هایی مانند “به همراه همسر گرامی” یا ” به همراه بانو” آورده شوند. روش دیگر، خطاب کردن زوج به همراه نام خانوادگی آقا می‌باشد.

همچنین ببینید

به‌عنوان‌مثال:

 • جناب آقای شایگان به همراه بانو
 • جناب آقای شایگان به همراه همسر گرامی‌شان
 • آقا و خانم شایگان

2.پشت‌نویسی کارت عروسی برای دعوت کردن از نامزدها:

درصورتی‌که قصد دعوت کردن زوجی را دارید که در دوران نامزدی‌شان هستند، ابتدا نام خانوادگی کسی را بنویسید که دوستی نزدیک‌تری با او دارید و در ادامه نام خانوادگی نامزدش را ذکر کنید. به‌عنوان‌مثال اگر خانم دوست نزدیک شماست، نحوه دعوت از این زوج به این شکل خواهد بود:

 • سرکار خانم احمدی به همراه آقای سبحانی
راهنمای اجاره بخاری در زمستان
بیشتر بخوانید

3.پشت‌نویسی کارت عروسی برای دعوت کردن از مجردها:

دعوت کردن از افراد مجرد برای شرکت در مراسم عروسی ساده‌تر از سایر افراد است. درصورتی‌که مهمانتان یک خانم یا آقای مجرد است، کافی است نام و نام خانوادگی او را به همراه عنوان مناسب در پشت کارت عروسی قید کنید. در این صورت می‌توانید از عناوینی مانند “سرکار خانم” و “دوشیزه‌خانم” برای دعوت کردن از یک خانم مجرد و “جناب آقای” برای دعوت کردن از یک آقای مجرد استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال:

 • سرکار خانم نسرین صابری
 • جناب آقای ایمان معتمدی

4.پشت‌نویسی کارت عروسی با استفاده از عنوان شغلی افراد:

روش دیگر برای پشت‌نویسی کارت عروسی، خطاب کردن مهمان‌ها با استفاده از عنوان شغلی یا مدرک تحصیلی آنها می‌باشد.

به‌عنوان‌مثال:

 • آقای دکتر احمدی به همراه همسر گرامی‌شان
 • آقای مهندس صبوری به همراه بانو
 • آقای مهندس رضایی به همراه خانم دکتر امیری

5.پشت‌نویسی کارت عروسی برای دعوت کردن از خانواده‌ها به همراه فرزند یا فرزندانشان:

برای دعوت از خانواده‌های بچه‌دار، می‌توانید از عباراتی مانند “خانواده محترم به همراه نام خانوادگی پدر خانواده ” یا ” نام خانوادگی پدر خانواده به همراه عبارت خانواده گرامی” استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال:

 • خانواده محترم علوی و فرزندان
 • جناب آقای علوی به همراه خانواده گرامی‌شان

بیشتر بخوانید : در صورتی که برای مراسمات خود نیاز به کرایه ظروف پذیرایی دارید میتوانید از این بخش اقدام نمایید.

تعداد کارت عروسی:

زمانی که در این خصوص با فروشندگان کارت عروسی صحبت کردیم، خاطرات جالبی درخصوص اشتباهات عروس و دامادها در زمان مشخص کردن تعداد کارت‌ها، برای ما تعریف کردند. عده زیادی از عروس و دامادها، تعداد کارت را براساس تعداد مهمانان دعوتی اعلام کرده بودند. درحالی‌که، برای مشخص کردن تعداد کارت‌ عروسی موردنیاز، باید خانواده‌هایی که برای جشن عروسی دعوت کرده‌اید را مشخص کنید و افرادی که باید کارت عروسی جداگانه برای آن‌ها بفرستید نیز، به این لیست اضافه کنید. مجموع افرادی که در این لیست آورده شده‌اند، تعداد کارت‌ دعوت عروسی را مشخص می‌کنند.

تکنیک: اگر کارت انتخابی و موردعلاقه‌تان گران قیمت است و نمی‌خواهید برای کل کارت‌ها تا این حد هزینه کنید، می‌توانید کارت عروسی را دو مدل انتخاب کنید و مدل گران‌تر را برای اقوام نزدیک و درجه یک درنظر بگیرید و برای سایر مهمانان از کارتی با قیمت مناسب استفاده کنید. با این ترفند کارت موردعلاقه‌تان را سفارش داده‌اید و احترام به سایر مهمانان‌تان را نیز، به‌جا آورده‌اید.

بهتر است یه تعدادی کارت اضافه تر از نیازتان سفارش دهید.

مشاهده محصولات بیشتر : برای مشاهده انواع لوازم سرمایشی و اجاره کولر وارد شوید 

تاییدیه طراحی اولیه کارت عروسی:

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که معمولا در راهنمای انتخاب کارت عروسی به آن اشاره نمی‌شود، پروسه طراحی و چاپ کارت عروسی است. شما بر اساس طرح موردعلاقه‌تان، یکی از مدل‌های کارت عروسی لوکس، کارت عروسی ساده و کارت عروسی روستیک را انتخاب می‌کنید. طراح معمولا باتوجه به اطلاعاتی که شما از نام و نام خانوادگی، متن کارت عروسی، تاریخ برگزاری جشن عروسی، آدرس محل برگزاری جشن عروسی و موارد دیگر؛ که در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید، طرح اولیه کارت عروسی را برای شما طراحی کرده و ارسال می‌کند. با بررسی ظاهر تصویر طراحی شده و همچنین محتوای متن کارت عروسی، باید به فروشگاه کارت، تاییدیه نهایی را ارسال کنید. فروشگاه پس از تاییدیه‌ای که توسط شما ارسال می‌شود، اقدام به چاپ کارت عروسی می‌کند. اگر به هر دلیلی، اشتباه تایپی، نگارشی و املایی در کارت عروسی وجود داشته باشد و در زمان مشاهده طرح اولیه، آن را تایید کرده باشید، هزینه چاپ مجدد کارت عروسی بر عهده شما است.

برنامه‌ریزی جشن تولد
بیشتر بخوانید

نکته: یادتان باشد که هرگونه اشتباه تایپی، غلط املایی و هر ایراد چاپی که در کارت عروسی نهایی وجود داشته باشد، درصورتی که بعد از طراحی اولیه آن را تایید کرده باشید، مسئولیت آن با شما است.

چه زمانی باید برای سفارش کارت عروسی مراجعه کنیم؟

معمولا بهترین زمان برای سفارش کارت عروسی، یک ماه قبل از مراسم عروسی است. اگر یک ماه جلوتر برای سفارش کارت عروسی اقدام کنید، زمان کافی برای پخش کارت‌ ها بین مهمانانتان را دارید. با این ویژگی، امکان اطلاع از تعداد مهمانانی که برای آمدن به جشن عروسی اعلام آمادگی می‌کنند، را خواهید داشت. این ویژگی حتما برای شما هم بسیار مهم است، چون به‌راحتی می‌توانید به تعداد مهمانانی که از آمدنشان مطمئن هستید، برای مراسم عروسی تدارک ببینید و هزینه اضافی بابت کترینگ نپردازید.

 

سفارش کارت

بخش ضروری یک کارت عروسی کدام بخش‌ها است؟

کارت عروسی باید در عین زیبایی سادگی دلنشینی هم داشته باشد به این صورت که در زمان کوتاهی اطلاعات اولیه را به صورت کامل و بدون ابهام در اختیار مهمانان قرار دهد. مهمترین اطلاعات پاسخ به این سوالات است که:

 • عروسی چه کسانی است؟
 • عروسی در چه زمان و چه مکانی برگزار می‌شود؟

آیا سر هم کردن (اسمبل) کارت عروسی به عهده فروشگاه است؟

اگر به بورس کارت عروسی مراجعه کنید، می‌بینید که در اکثر فروشگاه‌ها تذکر داده شده‌است که اسمبل کردن کارت‌ها به عهده مشتری است. این عبارت به این معنا است که، سرهم کردن کارت‌ها و تزیینات احتمالی آن، بر عهده مشتری است. اگر مشتری انجام این‌کار را درخواست کند، هزینه انجام این‌کار را باید به فروشگاه پرداخت کند. البته پیشنهاد می‌کنیم، انجام این کار شیرین را خودتان به‌عهده بگیرید؛ مگر این‌که زمان کافی برای انجام آن نداشته ‌باشید.

قیمت حدودی کارت های عروسی:

معمولا قیمت کارت‌ هایی با جنس مقوا و کاغذ، از حدود 1500 تومان شروع می‌شود و تا 10000 تومان ادامه دارد. معمولا گران‌ترین کارت‌ های مقوایی، کارت‌ های وارداتی و ترک هستند که توسط واردکنندگان کارت عروسی که نماینده شرکت‌های ترکیه‌ای هستند، عرضه می‌شوند. کارت‌ هایی با جنس چوب و پلکسی، معمولا بین 10 الی 25 هزارتومان قیمت دارد.

کارت عروسی کم هزینه‌تر:

برای انتخاب و خرید کارت عروسی باید بدانید که برخی کاغذها مثل کاغذهای پنبه‌ای و براق و کاغذهایی که ضخامت بیشتری دارند گران‌تر هستند. فونت‌های برجسته هم هزینه تمام شده کارت را بالاتر می‌برد. حتی باید به مسائل کوچکی مثل گرد بودن گوشه کارت هم دقت کنید چرا که این مورد هم باعث افزایش هزینه می‌شود.

مقالات مرتبط : 

نحوه اجاره پارتیشن عروسی | ویژگی های سفره عقد مدرن و کلاسیک و سنتی| نحوه اجاره پارتیشن در عروسی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *